10.02.2023
Autor: Klaudia Stawska-Magdziak
12-99

Grałam w Hogwarts Legacy. Czy to dobra gra dla dziecka?

Hogwarts Legacy szturmem podbija konsole i Steama. Ten długo wyczekiwany tytuł pozwala nam wcielić się w ucznia szkoły magii i przeżyć przygody, o których wiele z nas marzyło w dzieciństwie. I tu pojawia się pytanie: Czy Hogwarts Legacy jest produkcją dla młodszych, czy starszych graczy?

Grałam w Hogwarts Legacy. Czy to dobra gra dla dziecka?

Hogwarts Legacy (Dziedzictwo Hogwartu) to fabularna gra akcji z otwartym światem, która przenosi nas do uniwersum znanego z serii książek o Harrym Potterze. Sama akcja dzieje się jednak ponad 200 lat przed wydarzeniami z powieści czy filmów. Wcielamy się w młodą czarownicę (lub czarodzieja) rozpoczynającą naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie od razu na 5. roku, bez wcześniejszej edukacji. Już to czyni naszą postać wyjątkową i wzbudza powszechne zainteresowanie innych uczniów i nauczycieli. Jednak to nie wszystko, co nas wyróżnia.

Na początku gry okazuje się, że nasz(a) czarodziej(ka) widzi ślady starożytnej magii, czym ściąga na siebie niepożądaną uwagę goblinów i złych czarnoksiężników. Naszym celem będzie nie tylko odkrycie sekretu związanego z naszymi niezwykłymi mocami, ale również powstrzymanie tych, którzy zagrażają czarodziejom i czarownicom. Tyle o fabule, więcej nie zdradzę, dodam tylko, że poza ratowaniem świata musimy też pamiętać o… nauce.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Witamy w Hogwarcie

Na początku Hogwarts Legacy musimy stworzyć własną postać, w którą wcielimy się w trakcie przygody. Edytor pozwala mocno spersonalizować wygląd, imię czy głos czarodzieja(-ki). Na późniejszym etapie zostaniemy również przydzieleni do odpowiedniego domu i otrzymamy różdżkę najlepiej odpowiadającą naszemu stylowi magii (a przynajmniej w teorii, nie wiem do końca, czy ma to jakikolwiek wpływ na rozgrywkę). Warto dodać, że jeśli połączycie swoje konto z kontem na Wizard World, to gra automatycznie zaciągnie wyniki wykonanych tam testów. Właśnie w ten sposób od razu trafiłam do Slytherinu.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Jak wspomniałam, zaczynamy naukę w szkole magii na 5. roku, więc mamy do nadrobienia sporo materiału. Na szczęście okazuje się to stosunkowo łatwe dla tak zdolnego ucznia, jak nasza postać. Gra oferuje różnego typu misje, które mają pomóc nam w zdobyciu wiedzy. Większość z nich polega na zbieraniu składników, pojedynkowaniu się z innymi czarodziejami czy pokonaniu przeciwników w określony sposób. W zamian za to poznajemy nowe zaklęcia, które pozwalają wykonywać coraz bardziej skomplikowane misje. Nie mogę też nie wspomnieć o lekcjach latania na miotle, zielarstwa czy opieki nad magicznymi zwierzętami. Oczywiście zdobytą wiedzę wykorzystamy w czasie eksploracji świata poza murami Hogwartu.

Nie tylko machanie różdżką

Nieraz przyjdzie nam się zmierzyć z przeciwnikami, na których dyplomacja nie zadziała. A to oznacza, że będziemy musieli uzbroić się w różdżki, eliksiry i magiczne rośliny, by stoczyć pojedynki z wrogimi czarodziejami i różnymi magicznymi bestiami. Sama walka jest dynamiczna, ale wymaga też odpowiedniej strategii. Musimy używać poznanych zaklęć w odpowiedniej kolejności, aby osłabić przeciwnika, przebić się przez jego ochronę czy odpowiednio wykorzystać elementy otoczenia na naszą korzyść. Musimy również pamiętać, że pomimo naszego talentu i puli poznanych zaklęć wciąż jesteśmy tylko dziećmi. To oznacza, iż cały czas należy także unikać magicznych pocisków i innych ciosów. Jednak – jak wspomniałam – w walce mamy do dyspozycji nie tylko czary, ale też mikstury i magiczne rośliny. Te pierwsze wywołują najróżniejsze efekty: od leczenia ran po przywołanie burzy. Bardzo przydatny okazuje się korzeń mandragory, który szybko ogłuszy dużą grupę przeciwników, a kąsająca kapusta wspomoże nas ofensywnie w razie potrzeby.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Poza szkołą czekają na nas zadania w najbliższej okolicy, w tym w słynnych Hogsmeade (magiczne miasteczko położone tuż obok) i Zakazanym Lesie. Odwiedzimy kilka mniejszych wiosek, sporo ruin i legowisk potworów. Wokół Hogwartu znajdziemy liczne wyzwania: od łamigłówek i magicznych zagadek aż po starcia z trollami i potwornymi pająkami. Często będziemy musieli dobrze się zastanowić, jakich zaklęć czy eliksirów użyć. Czasami dołączą do nas również towarzysze (najczęściej inni uczniowie, ale nie tylko) – wtedy też pomogą nam w walce. Z kolei całkiem spory otwarty świat przemierzymy na miotle lub latającym wierzchowcu.

Dla kogo jest Hogwarts Legacy?

Według oficjalnych oznaczeń PEGI Hogwarts Legacy to gra dla osób od 12. roku życia. I myślę, że to bardzo trafna ocena, nie tylko ze względu na brutalność czy poziom skomplikowania rozgrywki, ale też fabułę poruszającą nierzadko trudne tematy. Co do samej rozgrywki, zawiera ona wiele elementów zręcznościowych i nieraz wymaga odpowiedniej strategii. To może być zbyt duże wyzwanie dla młodszego gracza, zwłaszcza jeśli nie gra on w podobne tytuły.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Pomóc jednak może fakt, że Hogwarts Legacy pozwala wybrać jeden z czterech poziomów trudności: fabularny, łatwy, normalny i wymagający. My graliśmy na normalnym, ale myślę, że na niższych walka nie powinna stanowić problemu.

Większą przeszkodą dla młodszych graczy może być jednak brak polskiego dubbingu (Hogwarts Legacy jest dostępne tylko z polskimi napisami). Mojego syna to od razu odrzuciło, bo nie był w stanie załapać, o co chodzi w historii, i tylko pojedynki magiczne wydały mu się interesujące. W każdym razie okazały się na tyle widowiskowe, by przyciągnąć jego uwagę.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Mnie osobiście Hogwarts Legacy urzekło całkowicie. Gra świetnie oddaje klimat znany z książek czy filmów o Harrym Potterze – wszystko, od muzyki po oprawę graficzną, stroje, efekty wizualne zaklęć, jest bardzo spójne z wizją znaną z ekranizacji. Dla wielu osób będzie to na pewno plus, ponieważ dzięki temu mamy poczucie spójności całego uniwersum. Jednocześnie Hogwarts Legacy nie powtarza fabuły znanej fanom serii, zamiast tego tworzy coś nowego i świeżego. Dlatego też zrozumienie samego świata czy używanych przez czarodziejów nazw może być trudne, jeśli nie znamy chociaż pobieżnie historii Harry’ego i jego przyjaciół.

Nie jest to pełna recenzja Hogwarts Legacy, więc nie będę się zagłębiać w szczegóły techniczne czy wytykać niedociągnięć. Po pierwszych kilku godzinach grania uważam, że to doskonała propozycja dla wszystkich fanów świata Pottera, ale głównie jednak dla tych nieco starszych. Jako osobę, która czytała serię w młodości, ogromnie cieszy mnie możliwość przeżycia własnej przygody w Hogwarcie. Jeśli również wychowywaliście się na książkach o Harrym, powinniście być zachwyceni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.